Lato….

Uśmiechnęłaś się? Nic dziwnego. Ja również kiedy pomyślę o ciepłych i długich dniach uśmiecham się całkiem nieświadomie. Ale lato i słońce to nie tylko dobry nastrój i ciepłe (czy gorące) dni. Lato to przede wszystkim słońce. A to ma dwa oblicza…

Plusy promieni słonecznych

Zdecydowanie poprawia nam nastrój. Słońce skutecznie poprawia nasze samopoczucie. Pozytywnie wpływa na nasze myśli. W czasie ciepłych dni chce nam się więcej, mamy więcej energii. Ciepło i światło słoneczne mogą zwiększyć poziom hormonów szczęścia, takich jak serotonin, co może pomóc w poprawie samopoczucia.

Jednak największą zaletą słońca jest to, że dokonuje możliwej tylko dzięki słońcu, syntezy witamin z grupy D. A te są nam niezbędne dla odporności i zdrowych kości. (tak mi się zrymowało :-))

Warto również dodać, że dla wielu ludzi opalanie to sposób na uzyskanie zdrowego i atrakcyjnego wyglądu. Kiedy nasza skóra jest opalona, wygląda zdrowiej i bardziej promiennie.

 

I to jakby tyle… Ponieważ jest i ciemna strona tej jasnej gwiazdy…..

jak ładnie się opalić - blog VegeCosmetica

Czym są oparzenia słoneczne?

Jest to rodzaj oparzenia skóry wywołany nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne UVA i UVB. Promienie UVB są odpowiedzialne za natychmiastowe oparzenie skóry, natomiast UVA są odpowiedzialne za zmiany struktury i kondycji skóry w ciągu dłuższego czasu. Objawy, to zaczerwieniona i bolesna skóra, a w przypadkach bardziej zaawansowanych również pęcherze i ból. Pierwsza pomoc obejmuje: schłodzenie skóry poprzez mokre chłodne okłady, unikanie nadmiernego narażenia na słońce oraz stosowanie odpowiedniego kremu z filtrem UV.

Co powoduje oparzenia słoneczne?

Oparzenie słoneczne to nic innego jak oparzenie wierzchniej warstwy naskórka i uszkodzenie skóry właściwej, spowodowane nadmierną ekspozycją na promienie, szczególnie na UVA i UVB. Promieniowanie UVB powoduje rumień i pieczenie, natomiast UVA może powodować nieodwracalne zmiany DNA i wpływać na starzenie się skóry.

Dzieci doświadczają ich częściej, ponieważ ich skóra jest cieńsza i mniej odporna na działanie słońca. W wyniku oparzeń mogą pojawić się bąble i ból. Długotrwałe wystawianie skóry na słońce może również zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem UV oraz unikanie opalania się w godzinach największego nasłonecznienia.

Jak powstają oparzenia słoneczne?

Gdy występuje zagrożenie, melanina w naskórku ulega aktywacji w celu obrony przed szkodliwymi skutkami. Jednakże, gdy jesteśmy na słońcu zbyt długo i intensywnie, melanina nie jest w stanie zabezpieczyć skóry całkowicie. Wtedy staje się ona czerwona i powstaje rumień. Dalsza ekspozycja na słońce powoduje silniejsze objawy, takie jak pieczenie czy bąble na skórze. To właśnie jest poparzenie. Osoby o jasnej karnacji są bardziej narażone na to ryzyko. Może ono skutkować poparzeniami skóry a także prowadzić do wzrostu ryzyka chorób skóry, takich jak rak skóry. Dlatego ważne jest ostrożne korzystanie ze słońca i stosowanie odpowiednich kremów.

Jak rozpoznać oparzenie słoneczne?

Należy zwrócić uwagę na kilka objawów. Pierwsze objawy oparzenia to czerwona i bolesna skóra, która jest bardzo charakterystyczna. Może to być mylnie odczytywane jako opalenizna, ale różnica jest zauważalna po dotknięciu skóry – w przypadku poparzenia słonecznego jest ona gorąca i bolesna. Pierwsze objawy oparzenia pojawiają się już po kilku godzinach, w postaci pieczenia lub swędzenia skóry. W przypadku poważniejszych zmian, pojawiają się bąble, które są wypełnione płynem – takie pęcherze oznaczają, że skóra jest już mocno uszkodzona. Mogą wystąpić nudności. Jeśli podejrzewamy poparzenie słoneczne, należy od razu zacząć działać. Pierwsza pomoc w przypadku – schłodzić skórę wodą, odpowiednio nawilżyć i stosować odpowiednie kremy a w przypadku bólu można również sięgnąć po leki przeciwbólowe lub łagodzące.

Oparzenia słoneczne — stopnie

Istnieją dwa stopnie oparzeń słonecznych – I i II. Te I stopnia charakteryzują się zaczerwienieniem skóry i lekkim bólem, a objawy te zwykle ustępują po kilku dniach. Natomiast oparzenia II stopnia polegają na wystąpieniu obrzęku, pęcherzy z płynem surowiczym oraz silnym bólu. W przypadku objawów drugiego stopnia czeka Cię wizyta u lekarza, pomoc medyczna będzie konieczna. Aby łagodzić ich skutki, można stosować różne metody – należy unikać narażenia na słońce, stosować kremy z filtrem UV, stosować chłodne okłady, a także stosować kremy kojące ból i pomagające w gojeniu skóry. Nie powinniśmy dotykać poparzonej skóry ponieważ dotyk może doprowadzić do zakażenia i infekcji.

oparzenia słoneczne - okulary przeciwsłoneczne - blog VegeCosmetica

Dlaczego opalanie jest niebezpieczne?

Opalanie jest niebezpieczne ze względu na promieniowanie, które emituje słońce. Wystawianie skóry na te promienie może prowadzić do poparzeń, przedwczesnego starzenia się oraz zwiększenia ryzyka chorób skóry, w tym raka skóry. Promienie UVB są najbardziej intensywne w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 10.00 a 16.00. Naskórek, czyli najwyższa warstwa skóry, jest szczególnie podatny na szkodliwe działanie promieniowania i może ulegać uszkodzeniu. A jak wiadomo powszechnie lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak ważne jest, aby unikać wylegiwania się na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia i zawsze stosować kremy z filtrem.

Kiedy zrezygnować z opalania?

Jeśli zauważysz na swoim ciele rumień i gorączkę, zrezygnuj z dalszego opalania. Mogą pojawić się również pojawić się objawy ogólne. Organizm sygnalizuje ci, że przekroczyłaś jego granice i dalsze narażanie skóry na promieniowanie UV będzie już tylko szkodliwe. Konsekwencje takiego działania mogą być bardzo dotkliwe – od spalenia skóry, przez bóle i obrzęki, aż po powstanie trwałych zmian skórnych, takich jak piegi, znamiona czy wręcz czerniaki. Oczywiście, dobrym pomysłem jest także opalanie się tylko w odpowiednich porach dnia, aby zminimalizować ryzyko.

Z opalania należy zrezygnować również w przypadku kiedy mamy jakiekolwiek problemy skórne. Również jeśli nasza skóra jest wrażliwa. Pamiętaj – twoje zdrowie jest najważniejsze, a opalanie nie powinno nigdy być szkodliwe dla organizmu. Jeśli cokolwiek budzi Twoje podejrzenia powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Jaka skóra jest najbardziej narażona na oparzenia słoneczne?

Skóra narażona na oparzenia słoneczne zależy od kilku czynników. Miedzy innymi od koloru skóry i czasu wystawianie na wysoką temperaturę. Osoby o jasnej skórze są znacznie bardziej narażone na poparzenia słoneczne niż osoby o ciemnej skórze, ponieważ mają mniej melaniny. Melanina działa jako naturalny filtr UV, chroniąc skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Jednakże, nawet osoby z ciemniejszą skórą mogą być narażone, jeżeli są wystawione na słońce przez dłuższy czas. 

 

Jak chronić skórę przed oparzeniami?

Istotne jest aby zapobiegać oparzeniom słonecznym. Jak więc chronić skórę? Pierwszym krokiem jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach największego nasilenia. Należy również stosować kremy z filtrem, o wysokim SPF, które skutecznie zabezpieczą skórę przed działaniem promieniowania. W przypadku zaczerwienienia skóry, warto stosować, na oparzone miejsca, preparaty, które zmniejszają te objawy, przywracając skórze jej naturalną równowagę. Nie należy jednakże polegać wyłącznie na kosmetykach, ponieważ intensywne opalanie prowadzi do szybszego starzenia się skóry, a także zwiększa ryzyko powstania nowotworu skóry. Dlatego podczas wypoczynku na słońcu należy zachować umiar i pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry.

Ile minut dziennie można przebywać na słońcu?

To oczywiście zależy od naszej karnacji. Jednak zaleca się, aby robić to maksymalnie 15-20 minut dziennie, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia od 11:00 do 16:00. Dłuższe przebywanie na słońcu może prowadzić do wysuszenia skóry, jej przedwczesnego starzenia się oraz zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Należy pamiętać, że nadmierne opalanie jest szkodliwe dla zdrowia, a ich skutki są niestety nieodwracalne.

Jak łagodzić poparzenie słoneczne?

Jakie wybrać sposoby na oparzenia słoneczne I stopnia? Można zastosować alantoinę, która jest znana ze swoich właściwości kojących i przeciwzapalnych. Może ona pomóc złagodzić podrażnienia skóry i zaczerwienienia. Polecane są również kremy z filtrem przeciwsłonecznym, które chronią skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Bardzo ważne jest również nawodnienie organizmu i unikanie dalszego narażania skóry na słońce. W razie potrzeby można stosować chłodzące okłady na skórę. W przypadku poważniejszych przypadków, konsultacja z lekarzem będzie konieczna.

Jak długo goją się oparzenia słoneczne?

Gojenie trwa zwykle od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia poparzenia i szybkości reakcji organizmu. 

Jaki krem na oparzenia słoneczne wybrać?

Czym smarować skórę? Wybierając krem czy balsam, warto zwrócić uwagę na jego działanie. Przede wszystkim powinien on przyspieszać gojenie, koić podrażniony naskórek i przynosić ulgę. Dobrze jest wybierać kremy, w których w swoim składzie mają aloes, witaminę E oraz pantenol, które zapewniają wsparcie i odżywienie skóry. Krem powinien być również odpowiednio nawilżający, aby zapobiec przesuszeniu skóry i złuszczaniu się naskórka. Odpowiednio dobrany krem przyniesie ulgę zmniejszając ból i pieczenie skóry. Możesz sprawdzić nasze balsamy do ciała. Ten z maliną zawiera olej z pestek malin, który ma działanie kojące i jest polecany w takich sytuacjach.

Czego nie stosować w przypadku oparzeń słonecznych?

Jeśli doszło do poparzenia słonecznego, należy unikać pewnych produktów. Należy unikać wszelkich kremów przeciwzapalnych i antyhistaminowych, ponieważ nie są one przeznaczone do stosowania na skórę podrażnioną przez słońce. Mogą one pogorszyć sytuację. Podobnie, alkohol nie jest dobrym wyborem, ponieważ może dodatkowo podrażnić skórę. Lepiej też nie stosować mleka, masła ani oleju, ponieważ mogą one przyspieszyć rozwijanie się infekcji na skórze. Wszelkie produkty, które nie są przeznaczone do stosowania na uszkodzenia skóry powinny być unikane, aby nie pogorszyć sytuacji. Najlepsze będzie stosowanie produktów zawierających aloes lub witaminę E, ponieważ mają one pozytywne działanie na regenerację i ukojenie naskórka.

A czy jest alternatywa? Bezpieczne opalanie?

Otóż jest i to bardzo prosta. Balsam brązujący do twarzy i ciała. Same plusy. Silnie nawilża skórę bo to balsam nawilżający. Nie powoduje jej podrażnień bo nie musisz wystawiać się na słońce. Ma przyjemny zapach. Nie brudzi ubrań, nie zostawia plam i smug.

A co daje? Piękny kolor skóry muśniętej słońcem. Możesz go stosować przez cały rok, niezależnie od pogody. No same plusy……