10 zasad bezpiecznego opalania...

Bezpieczne i możliwie zdrowe opalanie jest ważne dla zachowania zdrowej i ładnej opalenizny. Poznaj 10 najważniejszych zasad, które warto pamiętać podczas kąpieli słonecznych:

Stosuj krem z filtrem, nawet na chłodne, pochmurne dni.

Jest to bardzo ważne nie tylko w upalne dni ale także w pochmurne i chłodne dni. Promienie UV są nadal obecne, nawet jeśli nie czujemy ciepła i słońca na skórze. Dlatego dobrze jest nakładać krem z faktorem ochronnym codziennie, bez względu na warunki pogodowe. Dzięki temu skóra dłużej pozostanie młodsza, a ryzyko wystąpienia zmarszczek, przebarwień i innych problemów skórnych zostanie znacznie zmniejszone. Zawsze warto pamiętać o ochronie Twojej skóry, nawet kiedy pogoda na dworze jest mało zachęcająca.

Wybieraj kosmetyki z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UVA i UVB.

Aby zachować skórę zdrową, ważne jest stosowanie kosmetyków do opalania chroniącym przed promieniowaniem UVB i UVA. Ponieważ może ono prowadzić do oparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry oraz zwiększonego ryzyka chorób skóry, w tym nowotworów. Filtrowanie promieniowania UVB i UVA jest szczególnie ważne podczas wakacji i innych aktywności na zewnątrz, gdy skóra jest narażona na bezpośrednie działanie słońca. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji, warto zwrócić uwagę na ich skład, by zawierał one filtr UVB i UVA, który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem  promieniowania, a jednocześnie nie przyczynia się do podrażnień i alergii. Przy wyborze kosmetyków z filtrem, warto zwrócić uwagę na wskaźnik SPF, który określa, jak mocno kosmetyk chroni skórę.

bezpieczne opalanie w kapeluszu - blog VegeCosmetica

Stosuj filtr antysłoneczny o wysokim SPF, najlepiej powyżej 30 jednak nie mniej niż spf 15. Nakładanie go jest kluczowe dla zabezpieczenia skóry przed szkodliwymi promieniami. Najlepiej wybierać te o wysokim SPF, czyli minimum 30. Takie kosmetyki zapewniają skórze zabezpieczenie przed promieniowaniem ultrafioletowym i minimalizują ryzyko poparzeń czy uszkodzenia skóry. Warto bezpieczeństwo Twojej skóry traktować priorytetowo, szczególnie w okresie wakacyjnym i podczas intensywnych aktywności na zewnątrz. Niektóre osoby zapominają o nakładaniu kremów ochronnych. To może prowadzić do wielu poważnych problemów. Nawet do nowotworów skóry, w tym czerniaka. Dlatego warto zawsze mieć ze sobą odpowiedni kosmetyk, który zagwarantuje skórze maksymalną ochronę, a jednocześnie pozwoli cieszyć się piękną i promienną skórą bez ryzyka podrażnień.

Stosuj krem z filtrem co 2-3 godziny oraz po każdym kontakcie z wodą.

Aby skutecznie chronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem słońca, ważne jest używanie kosmetyków ochronnych. Jednak nie wystarczy nałożyć go tylko raz dziennie. Zaleca się nakładanie go co najmniej kilka minut przed wyjściem na słońca. A później, co 2-3 godziny, szczególnie w przypadku dłuższego przebywania na słońcu. Ważne jest także, aby po każdym wyjściu z wody, na przykład po kąpieli w morzu czy basenie, ponownie nałożyć krem do opalania. Wynika to z faktu, że na mokrej skórze środek ten może tracić swoją skuteczność. Dobrze dobrany krem powinien mieć odpowiedni parametr SPF, czyli stopień ochrony przed promieniowaniem UV. Należy również pamiętać o smarowaniu skóry po całym ciele, a nie tylko na odkrytych miejscach. Dzięki temu unikniemy oparzeń, przedwczesnego starzenia się skóry i ryzyka wystąpienia chorób skórnych związanych z nadmierną ekspozycją na słońce.

kapelusz a bezpieczne opalanie - blog VegeCosmetica

Stosuj nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.

W słoneczne dni ważne jest, aby zadbać o swoją skórę i oczy. Kapelusz, chusta lub czapka, pomoże zminimalizować narażenie skóry na działanie promieni. Okulary przeciwsłoneczne z kolei zabezpieczą oczy przed fotouczulającym światłem. Warto pamiętać, że nie tylko latem, ale i w pozostałe pory roku słońce może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, więc warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie każdego dnia. Poza tym, odpowiednio dobrane nakrycie głowy oraz przyciemniane okulary mogą stanowić również modny dodatek do naszego outfitu. Dlatego też warto inwestować w wysokiej jakości akcesoria, które będą nas zabezpieczać ale również podkreślać nasz styl i wyróżniać nas na tle innych osób.

Unikaj przebywania na słońcu w godzinach największego nasilenia promieni.

Czyli między godziną 10 a 16, rób przerwy w opalaniu. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, gdy intensywność promieniowania jest największa. Podczas tego czasu należy unikać długiego wystawiania skóry na słońce. To właśnie podczas tych godzin jest ono najintensywniejsze. Zwiększa to ryzyko poparzeń i uszkodzeń skóry. Konsekwencją długiego przebywania na słońcu, w tym czasie jest również większe ryzyko raka skóry oraz przedwczesne starzenie się skóry. Aby zminimalizować te negatywne skutki, należy zastosować podstawowe zasady bezpieczeństwa ochrony przed słońcem. Taką jak kremy z filtrem UV oraz nie zakładanie ubrań odsłaniających zbyt dużo ciała. Godziny opalania w innych porach dnia, jest bezpieczniejsze dla skóry i pozwala na korzystanie z dobrodziejstw natury, jakim jest słońce.

Przygotuj się na opalanie.

Opalanie to jedna z najprzyjemniejszych form spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale należy do niej przygotować się odpowiednio. Aby uniknąć poparzeń słonecznych, warto stopniowo zwiększać czas opalania, biorąc pod uwagę własną karnację, fototyp i reakcję skóry. Ludzie o jaśniejszej karnacji powinni zaczynać od krótkiego pobytu na słońcu, aby skóra mogła się zaadaptować. Z kolei osoby bardzo opalone mogą zwiększać ten czas stopniowo, aby dłużej cieszyć się opalaniem. Ważne jest również użycie kremów z odpowiednio wysokim filtrem – spf 50 czy spf 30, które ochronią skórę przed promieniowaniem słonecznym. Należy również pamiętać o picie odpowiedniej ilości wody, aby zapobiec odwodnieniu organizmu.

Unikaj opalania bez filtrów.

Opalanie jest jedną z najpopularniejszych letnich aktywności. Niestety, wiele osób ignoruje potencjalne zagrożenia związane z ekspozycją na słońce. Nie opalaj się bez filtrów, ponieważ promieniowanie UV może zwiększać ryzyko udaru słonecznego oraz powodować poparzenia skóry. Są nie tylko bolesne, ale także mogą prowadzić do poważnych chorób skóry, takich jak rak skóry. Ekspozycja na słońce bez ochrony słonecznej także przyczynia się do procesu starzenia się skóry, co może prowadzić do widocznych zmarszczek i plam. Ponadto, promieniowanie UV może osłabić układ immunologiczny, co z kolei zwiększa ryzyko zachorowania na choroby autoimmunologiczne. Dlatego zawsze wskazane jest korzystanie z filtrów przeciwsłonecznych z wysokim współczynnikiem ochrony, noszenie okularów przeciwsłonecznych i czapki czy kapelusza w czasie największego nasłonecznienia. Pamiętajmy, że profilaktyka jest najlepszym sposobem, aby cieszyć się latem, z umiarem, i jednocześnie ochronić skórę przed niebezpiecznymi skutkami ekspozycji na słońce.

Chroń się przed słońcem przez cały rok, szczególnie w trakcie wakacji na południu.

Dbając o swoje zdrowie, warto zawsze pamiętać o ochronie przed szkodliwym działaniem promieni UV. Należy się przed nimi chronić przez cały rok, a szczególnie podczas wakacji na południu, gdzie nasłonecznienie jest silniejsze. Najlepiej nakładać kremy z wysokim filtrem SPF, chroniące skórę przed poparzeniami i przedwczesnym starzeniem. Warto również pamiętać o na przykład kapeluszu lub chuście, aby ochronić skórę głowy i twarzy. Należy ograniczać ekspozycję skóry na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, czyli w południe i po południu. Warto także pamiętać, aby pić dużo wody, aby skóra była dobrze nawodniona. Nie zapominajmy, że skóra to największy nasz organ, a jej ochrona jest kluczowa dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego warto zadbać o nią przez cały rok i zastosować odpowiednie środki ochrony przeciwsłonecznej, aby uniknąć negatywnych skutków narażenia na promieniowanie UV

Jeśli chcesz uzyskać ładną opaleniznę, możesz sięgnąć po samoopalacz.

Jeśli chcesz uzyskać piękną opaleniznę bez konieczności narażania się na szkodliwe promienie słoneczne, samoopalacz lub balsam brązujący to doskonałe rozwiązanie. Przy jego pomocy w łatwy sposób osiągniesz efekt naturalnie opalonej skóry. Bez ryzyka poparzeń, szybszego starzenia się skóry lub niestety także chorób skórnych. Odpowiednio dobrane mleczko brązujące lub samoopalacz zapewni Ci równomierne i trwałe brązowanie. Dla osób o jasnej karnacji przydatne będą kosmetyki o delikatnym odcieniu, natomiast osoby o ciemniejszej skórze mogą zdecydować się na produkt z ciemniejszym odcieniem.

Przed nałożeniem mleczka brązującego koniecznie należy przeprowadzić peelingu, który usunie martwe komórki naskórka i zapewni równomierne wchłanianie kosmetyku. Warto też pamiętać, że samoopalacz nie zawiera filtrów UV, więc w przypadku pobytów na słońcu należy stosować krem z faktorem odpowiedni dla karnacji skóry. 

Warto dodać, że osoby posiadające znamiona na skórze powinny, w zasadzie unikać słońca i zrezygnować z opalania. W takim przypadku jest alternatywa i można opalać się bezpiecznie. Właśnie używając balsamów brązujących. I czerpiąc z korzyści jakie one nam dają.

Nawilżaj skórę codziennie

Nawilżanie skóry jest kluczowe, aby utrzymać jej zdrowy wygląd. Codzienne nawilżanie pomaga w utrzymaniu nawilżenia skóry i eliminuje szorstkość, suchość i łuszczenie się skóry. Szczególnie po powrocie z plaży, kiedy nasza skóra jest przesuszona i odwodniona. Do nawilżania skóry można użyć różnych kosmetyków – balsamów, serum czy kremów, które pomagają zatrzymać wilgoć w skórze. Przy regularnym nawilżaniu skóry można uniknąć nieprzyjemnych odczuć, takich jak swędzenie i pieczenie, zwłaszcza kiedy skóra jest narażona intensywne działanie słońca. Dlatego ważne jest, aby stosować nawilżające produkty i utrzymać skórę zdrowo wyglądającą. 

Pamiętaj, zdrowie jest najważniejsze – dbaj o siebie.

W tekście zostały użyte zdjęcia następujących twórców: nati-melnychuk-LFnyIfswXiU-unsplash, jason-blackeye-vBmXXZrM7tA-unsplash, mariya-oliynyk-BbagLB49MDw-unsplash, vita-demydiukova-P9z2bDOUC0E-unsplash